
Uz odgovarajuću ishranu, bogatu vitaminima B i A, uvrstite i ovaj zdravi napitak u svoj svakodnevni režim koji podstiče rad štitne žlezde!
Sastojci:
- 7 šoljica izvorske ili filtrirane vode
- 1 šoljica prirodnog soka od brusnice
- ¼ kašičice đumbira u prahu
- ½ kašičice cejlonskog cimeta
- ¼ kašičice muskatnog oraščića
- ¾ šoljice sveže ceđenog soka od pomorandže
- ¼ šoljice sveže isceđenog soka od limuna
Priprema: Zagrejte vodu na vatri i pre nego što počne da vri dodajte sok brusnice, zatim dodajte začine i pustite da ključa na najnižoj temperaturi 20 minuta. Kada se ohladi na sobnu temperaturu dodajte sok pomorandže i limuna. Količina je predviđena za jedan dan.
Brusnice su odličan izvor joda koji je esencijalan za zdravlje štitne žlezde, a ove bobice ga sadrže čak 400 mcg-a i predstavljaju jedan od najboljih prirodnih izvora joda. Adekvatan unos joda pomaže detoksikaciju tela, reguliše metabolizam, rast i razvoj.
Đumbir je popularan lekoviti začin i to s opravdanim razlogom jer zaista deluje. To uključuje i blagotvorno delovanje na štitnu žlezdu. Sadrži magnezijum koji se pokazao kritičnim u kontrolisanju bolesti štitne žlezde. Uz to deluje i antiupalno pa sprečava upalne procese vezane uz hipotireoidizam.
Cimet je višestruko koristan lek – deluje antiupalno i smanjuje insulinsku rezistenciju koja je usko povezana s nastankom Grejvs-Bazedovljeve bolesti.
Muskatni oraščić prirodni je podizač raspoloženja i sedativ, a podstiče metabolizam.
Sok pomorandže bogat je izvor C vitamina koji je bitan za mnoge procese u telu. Sadrži idealan odnos fruktoze i glukoze, kao i minerale magnezijum i kalijum. Pozitivno deluje na štitnu žlezdu i povećava glukuronsku kiselinu koja veže i eliminiše toksine iz tela i pomaže u ispravnoj funkciji hormona.
Limunov sok je lekovit za niz bolesti, pomaže detoksikaciju i jača imunitet.
Hipotireoidizam se dešava kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona. Ova bolest pogađa oba pola, ali najčešće žene iznad pedesete godine. Štitna žlezda reguliše metabolizam, a nizak nivo hormona usporava telo i ujedno i brojne procese, od metabolizma do telesne temperature. Kada se ne leči može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih tegoba.
Generalno pravilo je da jedete zdravu i organsku hranu bogatu antioksidansima.
Izbegavajte hranu koja može ometati rad štitne žlezde – brokoli, zelje, karfiol, kelj, spanać, repa, soja, kikiriki…
(atma)
The post Prirodni eliksir za aktiviranje štitne žlezde: napitak koji daje energiju! appeared first on PRess Serbia | PR PRess team.