Clik here to view.

Nakon što isplanirate svoje putovanje, isplanirajte i adekvatnu medicinsku pripremu
Ne dopustimo da nam loše zdravstveno stanje za vreme odmora pokvari sva ta dugo očekivana zadovoljstva.
Ako redovno obavljate sistematski pregled, onda je dobro vreme za to jedno mesec do mesec i po dana pre putovanja.
Doktori mogu da otkriju neki potencijalni medicinski problem i da vas savetuju vas kako da postupite ako se on zaista i pojavi. Ako uzimate neke lekove, lekar će vam prepisati dovoljnu količinu da vam traje tokom čitavog odmor.
Kada planirate destinaciju za svoj godišnji odmor, preventivno medicinsko planiranje mora da odigra svoju ulogu. Osobe koje imaju srčane ili plućne probleme, treba da izbegavaju zemlje na visokim nadmorskim visinama.
Planirajte, ne iscrpljujte se
Iscrpljenost stalnim putovanjima je verovatno najveći neprijatelj turista, tako da je dobro planirati jedan ili dva dana odmora svake nedelje
“Morska bolest”, bolest kretanja, koja još od davnina muči putnike, u velikoj meri je dovedena pod kontrolu. Najčešće je praćena mučninom, povraćanjem i znojenjem
To je reakcija na poseban način kretanja: plovidba morem, letenje avionom, vožnja automobilom, autobusom ili sl. Postoje mnogi delotvorni lekovi protiv osećaja mučnine. Ako putujete brodom, smestite se u njemu što bliže vodenoj liniji
Ako ste na palubi, usmeravajte svoj pogled prema horizontu, kako biste smanjili vrtoglavicu.
Pokušajte da legnete na ležaljku, smeštajući glavu prema nazad. Isto tako, ako vam i let avionom izaziva mučnine, nagnite naslon sedišta malo prema nazad i oslonite glavu.
Testovi su pokazali da je položaj glave, bez obzira na položaj ostatka tela, od najveće pomoći u borbi protiv “morske bolesti”. Glavu zabacite unazad.
Higijena na prvom mestu
Često je pogrešno mišljenje da je “promjena vode” odgovorna za smetnje u stomaku i crevima, od kojih neretko pate turisti kad dođu u neki novi kraj.
U 99 posto slučajeva, proliv je uzrokovan kontaminiranom vodom ili hranom (bakterije, virusi, protozoa).
Preporučljivo je na putovanjima koristiti vodu kupljenu u bocama.
Obavezna i preporučena vakcinisanja
Za većinu zemalja srednje i južne Afrike, kao i za južnu Ameriku, obavezno je vakcinisanje protiv žute groznice.
Bez obzira na destinaciju, uvek je preporučljivo vakcinisati se protiv hepatitisa B (mogući rizični polni odnosi i prenos infekcije putem krvi!).
Ukoliko se putuje u zemlje nižeg higijenskog standarda, preporučuje se vakcinisanje protiv hepatitisa A i tifusa.
Izvor: PRess Serbia
The post Kako da sačuvate svoje zdravlje tokom putovanja appeared first on PRess Serbia | PR PRess team.